Prof. dr. Jadran Lenarčič, direktor Instituta Jožefa Stefana

Zaskrbljujoči aktualni gospodarski in socialni premiki v slovenski družbi so le deloma posledica svetovne gospodarske krize, večinoma pa izhajajo iz okostenelih in zastarelih strukturnih rešitev, sistemskih in celo pravnih nedorečenosti, ki niso v prid razvoju. Očitno je tudi pomanjkanje ambicioznih ciljev in vizij. Ni dvoma, da je potrebno angažirati vse potenciale, ki jih ta družba premore, da se ustvarijo pogoji za prehod v inovativno in na znanju temelječo družbo. K temu nas kličejo tudi evropski strateški dokumenti, ki bi jih morala naša država, predvsem v svojo lastno korist, čim bolj dosledno in učinkovito izvajati.

Strateška dokumenta o visokem šolstvu ter inovacijskem sistemu tako prihajata v trenutku globljega razvojnega premisleka in posegata v za razvoj temeljna področja univerzitetnega izobraževanja, znanosti ter povezovanja obeh v celokupni inovacijski sistem. Vprašanja, na katera skušata strateška dokumenta odgovarjati, so kompleksna in prepletena, vendar se zdi ključno, da se znanost in visoko šolstvo ter tehnološki razvoj povežejo in umestijo v vizijo razvoja države in družbe ter da postane razvoj dolgoročna zaveza vsakega politika, gospodarstvenika in raziskovalca.

Z vidika raziskovalnih inštitutov je pomembno poiskati učinkovite in sodobne statusno pravne rešitve ter načine financiranja, ki bodo inštitute spodbujale k še večji tekmovalnosti na mednarodnem nivoju ter k povezovanju in vključevanju v razvojne projekte inovativnega gospodarstva. Prostor univerzitetnega izobraževanja in raziskovanja je potrebno odpreti v vse smeri v domačem kot v mednarodnem prostoru ter zgraditi sodobno infrastrukturo, ki bo spodbujala mednarodno izmenjavo. Raziskovanje in inovativnost morata postati premisa te družbe.